Jakie auto kupić do kwoty 5 tysięcy złotych? Takie, do którego na dzień dobry nie trzeba będzie dołożyć kolejnych 5 tysięcy.

Najlepsze samochody do 5 tysięcy: ranking

Rozważając zakup samochodu do kwoty około 5 tysięcy złotych, powinniśmy mieć na myśli auto przede wszystkim sprawne techniczne, o w miarę sprawdzonej przeszłości, a przede wszystkim nie generujące poważnych wydatków. A jeżeli uważasz, że nie powinno generować żadnych kosztów to koniecznie przeczytaj dlaczego się mylisz: jakie koszty czekają Cię po zakupie używanego auta?

Na dzień dobry powinieneś odrzucić auta pożądane. Zakładam, że jeżeli szukasz auta za kwotę około 5 tys. zł to podchodzisz do zakupu rozsądnie i takiego też potrzebujesz samochodu. Wszystkie obiekty pożądania sprzed lat, wozy klasy wyższej i “okazje” nie powinny dla Ciebie istnieć. Ja wiem, że kuszą. Wiem z doświadczenia, że dokładając “jeszcze tysiąc” wzrastają możliwości. Ale takie myślenie wielokrotnie zwiększy Twoje wydatki i nadwyręży zaplanowany budżet.

Szukając auta do 5 tysięcy złotych skupimy się na sensownych modelach, które będziesz w stanie kupić za 3-4 tysiące, ostatni tysiąc zostawiając na niezbędne wydatki. A te zdecydowanie będą.

Dobre auto do 5 tysięcy: czyli jakie?

Takie które nie będzie wymagało wielkich inwestycji. Odrzucamy propozycje rdzewiejące na potęgę. Bo blacharka rujnuje finansowo i nigdy nie wybacza zaniedbań. Odrzucamy rzadkie modele/wersje silnikowe, które często trafiają na rynek wtórny z ukrytą/nadchodzącą awarią. Która podnosi koszty wstępne o połowę wartości samochodu. Przy tej kwocie czym mniej skomplikowana konstrukcja – tym lepiej dla portfela i Twojej psychiki. To oczywiście nie znaczy, że masz jeździć autem brzydkim i prostym jak budowa cepa. Pole do popisu jest spore.

Trzymaj się zasad: jak kupować auto do 5 tysięcy złotych?

Co liczy się najbardziej? Twoje bezpieczeństwo. Widziałem całą masę wielokrotnie reanimowanych tanich aut, które w krótkim czasie są w stanie zakończyć żywot. Auta wysmarowane plakiem, po powodzi, dosłownie zarżnięte przez lata ciężkiego życia pod brutalną nogą co najmniej kilku właścicieli. Bronią się resztkami sił, jeszcze jakoś wyglądają, jeszcze jeżdżą, ale po prostu sypią się w każdym calu. I żadne odkurzanie i polerka lakieru tego nie zmieni. Co musisz zrobić?

  1. Wybierz rozsądnie: jak wybierać używane auto i zawęzić wyszukiwanie?
  2. Wyklucz najpoważniejsze wady: samodzielne i proste oględziny, z którymi poradzi sobie każdy
  3. Zabierz auto na sprawdzenie przed zakupem. Kwota zakupu niewielka, więc wybierz tani pakiet. Wydając około 100-120 złotych możesz zaoszczędzić tysiące i zadbać o własne bezpieczeństwo. Rzetelnie sprawdzony stan techniczny, przeszłość wypadkowa i działanie głównych podzespołów (które niestety mogły być naprawiane przez przysłowiowego kowala w stodole) to podstawa, aby bezpiecznie jeździć: gdzie dobrze i tanio sprawdzić auto przed zakupem?

Wybrane propozycje aut do 5 tysięcy złotych/auto na początek: które wybrać?

Przegląd rozsądny subiektywny, poparty doświadczeniem, jazdą i oględzinami. Zasada numer 1? W tej kwocie unikamy aut z silnikiem diesla. W naszym zakładanym budżecie wygenerują znacznie większe koszty napraw (których nie zrekompensuje różnica 1-2 litrów w spalaniu) niż benzynowe odpowiedniki.

Powiązane artykuły