Samochodem do Monako

Księstwo Monako jest drugim najmniejszym (po Watykanie) niezależnym państwem na świecie. Słynne drogi Monte Carlo to miejsce wielu rajdów w tym królowej motorsportów – Formuły 1. Podróż samochodem do Monako będzie od nas wymagała… pozostawienia go na parkingu. Po drogach tego niezwykle bogatego państwa-miasta, ze względu na duże zaludnienie i ciasnotę, ciężko poruszać się autem.

Jak dojechać do Monako, polecane trasy:

Warszawa-Monako (1832 km, w tym 1442 km na autostradzie)
Warszawa-Ładzice-Nieborowice(przejście z Czechami)-Ostrava-R35-R46-D1-Jih-R52-Nowa Ves(przejście z Austrią)-Drasenhofen-A5-S1-Wiedeń-Graz-Klagenfurt(przejście z Włochami)-Padwa-Verona-A21-A7-A26-Genewa(przejście z Francją)-Nicea-Monaco

Sprawdź auto przed wyjazdem

Długa podróż będzie miła i przyjemna jeśli przyswoisz sobie kilka podstawowych zasad i będziesz pewny stanu swojego samochodu. Jak sprawdzić auto przed wyjazdem na wakacje, przed trasą przekonasz się tutaj: skontroluj auto przed długą trasą

 

Podstawowe przepisy w Monako:

Przepisy nie dotyczą kierowców Formuły 1… Tor Circuit de Monaco tworzą obecnie ulice Monte Carlo i La Condamine. Trasa zawiera wiele wzniesień, ciasnych zakrętów i wąskich odcinków co powoduje, że jest to w chwili obecnej najbardziej wymagający tor w F1.

Podróż samochodem do Monako wymaga od nas posiadania jedynie dowodu osobistego lub wymiennie – paszportu. Bezwizowy pobyt na terytorium księstwa jest przewidziany do 90 dni. Obowiązujące przepisy drogowe są takie jak na terenie Francji, z którą Monako ma podpisane liczne umowy. Zalecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW i assistance. Drogi w Monako liczą sobie… zaledwie około 50 km a ich stan jest bardzo dobry. Jako że jest to teren państwa-miasta to poruszanie, ze względu na wzmożony ruch, jest mocno utrudnione.

Na co zwrócić uwagę:

 

 

Monako słynie z przepychu, wielkich kasyn i luksusowego portu jachtowego. Jest rajem podatkowym, licznie odwiedzanym przez znane osobistości i kilkaset tysięcy turystów rocznie. Dlatego podróż autem do Monako najczęściej wiąże się z pozostawieniem go na parkingu. Mała powierzchnia sprzyja zwiedzaniu pieszo co daje nam okazję do zobaczenia naprawdę niezwykłych i luksusowych samochodów obywateli tego małego państwa (Monageskowie) i odwiedzających go celebrytów. Ceny są niezwykle wysokie (obowiązuję Euro) a rezerwacji należy dokonywać nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

W księstwie kursuje kilka linii autobusowych a transport pomiędzy licznymi zboczami gór ułatwaiają miejskie windy. Niecałe 40 tysięcy mieszkańców stłoczonych na powierzchni około 2 km kwadratowych czynią z Monako miejsce o największej gęstości zaludnienia w Europie (i drugie na świecie). Duży tłok jest nie do uniknięcia. Przewóz zwierząt domowych wymaga posiadania dla nich specjalnego paszportu (wydają go niektóre lecznice weterynaryjne).

Numery alarmowe w Monako:

policja: 17
straż pożarna: 18
numer zunifikowany: 112

Polska placówka dyplomatyczna:
brak – najbliższa znajduje się na terenie Francji w Paryżu: www.paryz.polemb.net

Powiązane artykuły