Samochodem na Węgry

Węgry mimo braku dostępu do morza cieszą się sporą popularnością wśród polskich turystów. Miejsca takie jak Balaton czy stolica Węgier – Budapeszt, to najczęściej wybierane kierunki. Z podróżą przez Węgry wiążą się również dalsze wypady na południe Europy. Dlatego warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi na Węgrzech i być zaopatrzonym w niezbędne informację o tym kraju.

Wyjazd na Węgry, nawet jeśli jest to tylko etap dalszej podróży, wymaga zapoznania się z podstawowymi przepisami i zasadami panującymi na drogach tego kraju. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dla podróżujących przez Węgry, istotne telefony alarmowe czy obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Dane, które umożliwią bezstresową podróż po terytorium węgierskim i pozwolą uniknąć zaskoczenia np. w postaci mandatu.

Sprawdź auto przed wyjazdem

Długa podróż będzie miła i przyjemna jeśli przyswoisz sobie kilka podstawowych zasad i będziesz pewny stanu swojego samochodu. Jak sprawdzić auto przed wyjazdem na wakacje, przed trasą przekonasz się tutaj: skontroluj auto przed długą trasą

Węgry są krajem członkowskim Unii Europejskiej i tak jak Polska, respektują zapisy z Schengen. Jeśli nasz pobyt nie przekracza 30 dni, wystarczy jedynie ważny dowód osobisty (co najmniej 6 miesięcy) lub paszport (co najmniej 3 miesiące). Jeśli planujemy zatrzymać się na dłużej niż 30 dni, niezbędna będzie wizyta na miejscowym posterunku policji, właściwym dla miejsca pobytu. Obowiązującą walutą jest forint (HUF). 10 forintów to około 0,14 zł.

Jeśli podróż na Węgry planujemy odbyć pożyczonym autem, musimy mieć przy sobie upoważnienie jego właściciela. Całość musi być przetłumaczona na język węgierski (takie zaświadczenie można uzyskać w biurze PZM). Stan dróg jest niezły, chociaż miejscami przypomina nasze polskie realia. Węgry są jednak mniejszym krajem niż Polska więc ogólny stan nawierzchni jest lepszy i w większości przypadków podróż odbywa się w komfortowych warunkach. Za przejazd autostradami i trasami szybkiego ruchu płaci się winietkami elektronicznymi, na trasie nie spotkamy punktów poboru opłat co pozwala uniknąć korków.

Polscy kierowcy, na miejsce pobytu, najczęściej wybierają stolicę Węgier czyli Budapeszt i największe węgierskie jezioro – Balaton. W jego okolicach, w sezonie wakacyjnym trzeba niestety przygotować się na wielokilometrowe korki. Turystom wybierającym Węgry jedynie jako kraj przejazdowy w drodze na południe Europy, radzimy w miarę możliwości omijać okolice Balatonu.

Podstawowe przepisy na Węgrzech:

Do wyjazdu samochodem na Węgry wystarczy nasze krajowe OC. Ale jak w przypadku każdego zagranicznego wyjazdu, zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Zwłaszcza w przypadku polisy NNW i kosztów leczenia, bo nawet karta NFZ nie gwarantuje nam, że w razie nieprzewidzianej sytuacji, wszystko potoczy się bez problemów.

Na Węgrzech limit poziomu alkoholu we krwi jest dla kierowców zerowy. Spożywanie alkoholu i wsiadanie za kierownicę jest na terenie tego kraju niedopuszczalne i surowo karane przez węgierską policję. Mandaty zaczynają się od 100 tyięcy forintów (około 1400 zł). Podczas jazdy zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głosnomówiącego a dzieci o wzroście do 1,50 m muszą podróżować w fotelikach.

Kierowcy na Węgrzech są zobowiązani do zwalniania przed każdym przejściem dla pieszych. W mieście do 30 km/h a poza nim do 40 km/h. W wielu miejscach (np. zabytkowe dzielnice Budapesztu) obowiązuje zakaz ruchu samochodowego. Jedynie auta ze specjalnymi przepustkami mogą wjeżdżać w takie rejony.
Obowiązek jazdy na światłach mijania, na Węgrzech dotyczy terenu niezabudowanego. Zatem kierowcy w miastach nie mają obowiązku włączania świateł. Poza nim przez 24H na dobę istnieje konieczność jazdy na światłach mijania.

Ograniczenia prędkości na Węgrzech:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrady: 130 km/h (80 dla pojazdów z przyczepą)
drogi ekspresowe: 110 km/h (70 dla pojazdów z przyczepą)
pozostałe drogi: 90 km/h (70 dla pojazdów z przyczepą)

Na Węgrzech wszystkie drogi ekspresowe i autostrady są płatne. Opłata nie odbywa się jednak na klasycznych bramkach, a za pomocą elektronicznych winiet. Węgierskie winiety bez problemu kupimy w biurach PZM (w Polsce), a na miejscu – na stacjach benzynowych. Opłata za przejazd jest ujednolicona dla motocykli i samochodów osobowych (również tych z przyczepą). 4-dniowa winieta uprawniająca do jazdy po Węgierskich trasach to koszt 1650 forintów. 10-dniowa 2750 forintów. Cały miesiąc to wydatek na poziomie 4500 forinów. Jeśli ktoś często porusza się po terytorium Węgier to istnieje możliwość wykupienia winiety całorocznej za 40 tysięcy forintów.

Na co zwrócić uwagę?

Na trudny język węgierski. Oznaczenia i nazwy będą niezrozumiałe, ale w większości przypadków z Węgrami bez problemu dogadamy się w języku angielskim. Należy zapamiętać, że odmiennie do większości krajów, dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi zero promili. W dużych miastach takich jak Budapeszt, parkingi są płatne od 8 do 18 (nie dotyczy weekendów) a znalezienie miejsca do parkowania nie należy do łatwych zadań. W popularnym regione turystycznym, nad jeziorem Balaton, większość plaż jest płatna.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Węgrzech*:

– trójkąt ostrzegawczy
– apteczka
– linka holownicza
– kamizelka odblaskowa

*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

 

Przykładowa wysokość mandatów:

przejechanie na czerwonym świetle: 100 tys. forintów
brak zapiętych pasów: 10-30 tys. forintów
jazda po spożyciu alkoholu: od 100 tys. forintów
przekroczenie prędkości: od 30 do 300 tys. forintów

Przykładowe trasy na Węgry i przez Węgry:

Polacy bardzo często wybierają podróż przez Węgry w drodze do Chorwacji. Jedna z polecanych, przykładowych tras z Warszawy wygląda następująco:
Warszawa – Katowice – Bielsko-Biała – Cieszyn – Żylina – Bratysława – Csorna – Szombathely – Lendava – Mursko-Sredisce – Cakovec – Zagrzeb – Karlovac – Zadar
Alternatywą dla przejścia granicznego W Cieszynie jest przejście w Zwarodniu.

Kilkudniową wycieczkę na Węgry można podzielić na zwiedzanie Budapesztu i odpoczynek nad Balatonem. Jeżeli jedziemy np. ze Śląska to dobrym rozwiązaniem jest trasa przez Katowice – Cieszyn – Źilinę – Bratysławę – Gyor – Balaton. Droga nad Balaton jest dobrze oznaczona i po drodze nie ma nawet potrzeby korzystania z nawigacji.

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

policja: 107
pogotowie ratunkowe: 104
straż pożarna: 105
główny numer alarmowy: 112
pomoc drogowa: 188 lub +36 1-345 1755

Polska placówka dyplomatyczna

Ambasada RP
Varosligeti fasor 16, 1068 Budapeszt
tel: +36 14 13 82 00
www.budapeszt.polemb.net

Powiązane artykuły