Formalności towarzyszące procesowi zakupu używanego samochodu, niekoniecznie są drogą przez mękę. Uprzednio sprawdzony samochód, który kupiłeś z czystym sumieniem, wymaga jeszcze nieco papierkowej roboty.
W kilku krokach pokażę Ci, jakich błędów w czasie zakupu uniknąć. I jak przyspieszyć proces rejestracji po zakupie. Całość przerabiałem wielokrotnie. I o ile przepisy się zmieniają, o tyle poznając kilka prostych zasad, nie pogubisz się w gąszczu nieaktualnych informacji.
Już na etapie zakupu musisz zwrócić uwagę na kilka spraw, aby potem nie dać złapać się w urzędową pułapkę. Pół biedy, jeśli spotykasz się z prywatnym sprzedającym, który ma przeciętną wiedzę na temat formalności. Gorzej, jeśli twoja niewiedza zostanie wykryta przez kogoś, kto na co dzień handluje samochodami i szuka zarobku w każdy możliwy sposób. Wielokrotnie spotykałem się z próbami zaniżania ceny samochodu i kombinacjami z umową/fakturą czy dokumentami. Często w pośpiechu nie zwraca się na to uwagi, ściągając sobie na głowę lawinę formalności i problemów. Chcesz ich uniknąć? Stosuj się do kilku zasad, które sprawią, że formalności związane z zakupem nowego (używanego) samochodu zamkniesz w jednym dniu i będą one miłą formalnością. A największym problemem, jaki stanie Ci na drodze, będzie wybór cyfr i liter na nowym numerze rejestracyjnym 🙂 O ile ten w ogóle będzie potrzebny – ale o tym później.
1. Jakie dokumenty są potrzebne, aby kupić auto?
Zdecydowałeś, że to właśnie ten. Nie ma już odwrotu i kupujesz samochód, który mam nadzieję wcześniej rzetelnie sprawdziłeś/aś pod kątem technicznym jak i zweryfikowałeś historie pojazdu. Jeśli nie, to koniecznie odsyłam Cię do punktu pierwszego:
Z Twojej strony potrzeba niewiele. Jeśli jesteś obywatelem RP to po auto wyruszasz z dowodem osobistym. To tyle po Twojej stronie. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w ten wydrukowany materiał i mieć go pod ręką przy finalizacji umowy. Większa odpowiedzialność spoczywa na sprzedającym. Nie każdy przypadek jest identyczny, dlatego rozróżnię dwie główne sytuacje. Czytaj dalej: Dokumenty niezbędne przed i po zakupie auta: jak załatwić formalności?
2. Umowa czy faktura: wzór umowy na udany zakup samochodu
Różnica, jaka wynika dla Ciebie jest następująca. Korzystając z umowy, którą z czystym sumieniem możesz pobrać na tej stronie, w jasnych punktach finalizujesz zakup auta. W okresie 14 dni od zakupu musisz udać się do urzędu skarbowego i dokonać obowiązkowej opłaty PCC, która wynosi 2% od wartości auta (czyli kwoty widniejącej na umowie).
Jeśli sprzedający ma firmę i wystawił Ci fakturę VAT, to ona jest dowodem zakupu samochodu. I w tym wypadku nie dokonujesz żadnych dodatkowych opłat i nie odwiedzasz żadnych urzędów. To nieco tańsze i wygodniejsze rozwiązanie.
3. Kwota na umowie/fakturze przy zakupie używanego samochodu
Nie zaniżaj jej. Wszelkiego rodzaju kombinowanie z kwotą na umowie lub fakturze, potem może być powodem problemów. Kilka lat temu byłem kuszony podobnymi rozwiązaniami. Szybko przekonałem się, że są pozbawione sensu. Dlaczego? Czytaj dalej: Jaką kwotę wpisać na umowie?
4. Powrót do domu po zakupie używanego auta
Ile razy w czasie pierwszych kilometrów jazdy dowiadywałem się o rzeczach, których nie wychwyciłem w gorączce zakupu. Zakładam, że wyciągniesz lekcje z moich błędów i przez całą trasę powrotną, będziesz cieszył się nowym nabytkiem. A nie nerwowo nasłuchiwał nowych stuków, z przerażeniem patrzył, że silnik nie łapie temperatury, a obiecany (rzekomo pusty) system spryskiwaczy nie chce ożyć. Mimo napełnienia go na najbliższej stacji. Najdroższym płynem. W środku zimy. Z tonami błota pośniegowego. Mając 300 km do domu.
Skąd takie przykłady? Z własnych smutnych doświadczeń. Trasa powrotna to ten moment, w którym powinieneś przekonać się, że solidnie sprawdziłeś auto i dokonałeś dobrej inwestycji. A nie odkrywać nowe bolączki, podliczać kolejne wydatki i się stresować. Jeśli jeszcze nie wtopiłeś tak jak ja w przeszłości, to odsyłam do punktu pierwszego: KLIKNIJ
5. Ubezpieczenie auta po zakupie
Jeśli kupujesz samochód to powinien on mieć ważne ubezpieczenie OC. Jeśli go nie ma, to w momencie zakupu zadzwoń do dowolnego ubezpieczyciela i dowiedz się o formalnościach związanych z jego zawarciem. Tak czy inaczej musisz je wykupić. Nie ma sytuacji, w której chcesz jeździć autem, a ono nie posiada ważnego ubezpieczenia. Grożą za to naprawdę srogie kary finansowe. I ogólny brak poważania społecznego. A w zasadzie jedno i drugie 🙂
Jeśli kupiłeś używane auto z ubezpieczeniem, to sprzedający musi skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i go o tym poinformować (telefonicznie). Ty również kontaktujesz się z firmą, która dotychczas ubezpieczała auto. I albo kontynuujesz dotychczasowe ubezpieczenie, ale na nowych warunkach (które zostaną wyliczone). Albo zawierasz nową polisę z zupełnie inną firmą, a dotychczasowej składasz wypowiedzenie. Tutaj sam musisz wybrać korzystną opcję.
I o ile w przypadku standardowego i obowiązkowego ubezpieczenia (OC) skierujesz się pewnie w stronę najtańszego wyjścia, o tyle w przypadku dodatkowego ubezpieczenia od kradzieży, stłuczki czy szkody całkowitej (AC) zalecam ostrożność. Najtańsze opcje często oferują minimalną ochronę, niewspółmierną do ponoszonych kosztów. Co nie znaczy, że te droższe są wolne od grzechów. Grzechom firm ubezpieczeniowych i walce z nimi związanej poświęcę osobny materiał.
6. Wizyta w urzędzie, rejestracja używanego samochodu
Jakich dokumentów potrzebujesz, aby zarejestrować używany samochód? W przypadku zakupu auta zarejestrowanego w Polsce i w przypadku pierwszej rejestracji samochodu w Polsce (auto z zagranicy): SPIS DOKUMENTÓW
Pierwsza wizyta w urzędzie komunikacji: Do urzędu udajesz się z tablicami rejestracyjnymi. Aktualnie w obrębie danego powiatu, nie ma wymogu wymiany tablic rejestracyjnych na nowe. Czyli tyczy się to również miast. Przykład? Jeśli jesteś z Krakowa i kupujesz auto na krakowskich numerach, to nie musisz ich wymieniać. Zawsze to mała oszczędność (i blachy i pieniędzy). A ja wciąż czekam na przepisy, które uwolnią nas od biurokratycznej machiny i pozwolą przypisać rejestrację samochodową do danego auta na stałe. Tak jest m. in. w Belgii i sprawdza się doskonale.
Druga wizyta w urzędzie komunikacji: W urzędzie pojawiasz się kolejny raz w celu odbioru stałego dowodu rejestracyjnego. Musisz mieć ze sobą aktualne ubezpieczenie i badanie techniczne. Skąd będziesz wiedział czy dowód rejestracyjny jest już do odbioru? Sprawdzisz to na oficjalnej stronie: KLIKNIJ
7. Pierwszy serwis po zakupie używanego auta
Jeżeli sumiennie podszedłeś do planowania budżetu na zakup auta: link to ten punkt nie powinien być dla Ciebie zaskoczeniem. Jeszcze nie spotkałem się z samochodem, który nie wymagałby drobnych inwestycji. Przynajmniej czysto eksploatacyjnych. Ile wydać na pierwszy serwis auta? Taką wiedzę powinieneś mieć jeszcze przed jego zakupem. Jeśli podszedłeś do tematu rozsądnie i poddałeś auto obiektywnej diagnostyce, to czarno na białym będziesz wiedział co Cię czeka.
Dr. Lemon sprawdza używane auto przed zakupem i dostarcza kompletny i czytelny wydruk, jasno określający bolączki samochodu. Bez wiedzy Pana Zdzisia, któremu coś się wydaje. I bez podszeptów. Po Twojej stronie leży eliminacja usterek w wybranym serwisie. Z doświadczenia wiem, że mając taką zbawienną listę, warto jest zadzwonić w kilka miejsc i dowiedzieć się o koszt. Części i robocizny.
Gorzej, jeśli w przypadku pierwszego serwisu dopiero dowiadujesz się o bolączkach samochodu, który kupiłeś. To nie tylko oznacza, że nie wyeliminujesz ich od razu (bo pojawią się kolejne – jeszcze nie wykryte). Ale przede wszystkim czeka Cię, smutny proces eksploatacji nowego nabytku, w braku poczucia bezpieczeństwa technicznego. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór i sprawdzenie używanego auta. Wtedy pierwszy serwis to jedynie wymiany, których byłeś świadomy już w momencie zakupu. I standardowa opieka eksploatacyjna: wymiana oleju i filtrów.
A jeśli dopiero zapoznajesz się z tym, co Cię czeka i nie chcesz popełnić moich błędów, to musisz pokonać kilka prostych kroków: Jak dobrze kupić używany samochód?
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.