Porady towarzyszące zakupowi używanego samochodu, zdają się nie mieć końca. Proces, który krok po kroku musisz przejść, powinien być miłym doświadczeniem. I powinna mu towarzyszyć ekscytacja związana z nowym autem, a nie obawa i strach przed wpadnięciem w pułapkę czy zakupem technicznej katastrofy. Nawet jeśli nie planujesz zakupu samochodu swoich marzeń, to na pewno chciałbyś, aby jego eksploatacja przebiegała w poczuciu “wysokiego bezpieczeństwa technicznego”.

Aby uniknąć dodatkowych wydatków czy zwyczajnego rozczarowania, musisz nie tylko nauczyć się kilku prostych zasad związanych z wyprawą po upatrzone auto. Zanim w ogóle zaczniesz jego poszukiwania, powinieneś odpowiedzieć na kilka prostych pytań. Jakich? Postaram się krok po kroku wytłumaczyć jak dobrze kupić używany samochód. Na podstawie lat własnych doświadczeń. I to nie tylko tych pozytywnych.

To zdjęcie odzwierciedla Twoje starcie z rynkiem samochodów używanych. Na starcie jesteś jak ten chłopiec, przy samochodzie swoich marzeń (wydaje mu się, że to auto jest jego marzeniem)

To zdjęcie odzwierciedla Twoje starcie z rynkiem samochodów używanych. Na starcie jesteś jak ten chłopiec, przy samochodzie swoich marzeń (wydaje mu się, że to auto jest jego marzeniem)

Etap 1: Rozważasz zakup używanego auta:

rozważasz zakup używanego auta

Zdaję sobie sprawę, że dla Ciebie zakup auta może oznaczać coś znacznie więcej, niż poszukiwanie sprawnego środka lokomocji, który bez wzbudzania dodatkowych emocji ma za zadanie dowieźć z punktu A do punktu B.

Niezależnie od tego czy kochasz auta i szukasz naprawdę wyjątkowej sztuki, czy jesteś w tym temacie totalnym laikiem i nie wiesz, jakie auto wybrać, proces który musisz przejść jest naprawdę podobny. Co prawda tym pierwszym, serce i motoryzacyjna duma nieco utrudniają zadanie, a tym drugim brak znajomości tematu utrudnia rozpoczęcie działania. Obie grupy mają jednak identyczne oczekiwanie: kupić dobrze. Zobacz 5 kroków, które musisz przejść, jeśli rozważasz zakup samochodu.

Etap 2: Zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu, co dalej?

Zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu

Rozważyłeś wszystkie za i przeciw z etapu pierwszego. Nie wybierasz nowego auta, masz określoną metodę finansowania i założony budżet. Tak naprawdę zostało zacząć teoretycznie najprzyjemniejszą część. Poszukiwania, oględziny i podjęcie decyzji o zakupie konkretnego egzemplarza. Teoria zawarta w kilku słowach powyżej, w praktyce okazuje się najtrudniejszą częścią. Przez walkę z samym sobą, kompromisami, ogromem ofert, stereotypami, podróżami w tą i z powrotem, przez czas potrzebny na udany zakup, aż po walkę z częścią nieuczciwych sprzedawców. Na szczęście nie musisz być jednocześnie detektywem, psychologiem i mechanikiem, jeśli tylko zapoznasz się z 7 krokami, które musisz przejść, aby dobrze kupić wybrany model używanego samochodu.

Etap 3: Kupiłeś używany samochód, pierwsze kroki po zakupie:

pierwsze kroki po zakupie auta

Ostatnia część to formalności. Nieważne czy auta szukałeś przez pół roku, czy trafiłeś na ten właściwy moment i znalazłeś go z dnia na dzień. W najlepszym wypadku czeka Cię jeszcze odrobina formalności. Najlepiej załatwić je od razu, tuż po zakupie. Unikniesz dodatkowych wątpliwości i mam nadzieję, będzie Ci dane doświadczyć satysfakcji z zakupu. A to naprawdę przyjemne uczucie, móc pochwalić się (przed samym sobą!), że udało się uniknąć kłopotów i stereotypy rządzące naszym rynkiem motoryzacyjnym nie stanęły Ci na drodze. Jest co najmniej kilka wariantów zakupu auta używanego, związanych z tym działań i dokumentów. Zapoznaj się z 7 krokami, które sprowadzą formalności po zakupie używanego samochodu do minimum.

Powiązane artykuły