Porady towarzyszące zakupowi używanego samochodu, zdają się nie mieć końca. Proces, który krok po kroku musisz przejść, powinien być miłym doświadczeniem. I powinna mu towarzyszyć ekscytacja związana z nowym autem, a nie obawa i strach przed wpadnięciem w pułapkę czy zakupem technicznej katastrofy. Nawet jeśli nie planujesz zakupu samochodu swoich marzeń, to na pewno chciałbyś, aby jego eksploatacja przebiegała w poczuciu „wysokiego bezpieczeństwa technicznego”.

Aby uniknąć dodatkowych wydatków czy zwyczajnego rozczarowania, musisz nie tylko nauczyć się kilku prostych zasad związanych z wyprawą po upatrzone auto. Zanim w ogóle zaczniesz jego poszukiwania, powinieneś odpowiedzieć na kilka prostych pytań. Jakich? Postaram się krok po kroku wytłumaczyć jak dobrze kupić używany samochód. Na podstawie lat własnych doświadczeń. I to nie tylko tych pozytywnych.

To zdjęcie odzwierciedla Twoje starcie z rynkiem samochodów używanych. Na starcie jesteś jak ten chłopiec, przy samochodzie swoich marzeń (wydaje mu się, że to auto jest jego marzeniem)

Etap 1: Rozważasz zakup używanego auta:

Zdaję sobie sprawę, że dla Ciebie zakup auta może oznaczać coś znacznie więcej, niż poszukiwanie sprawnego środka lokomocji, który bez wzbudzania dodatkowych emocji ma za zadanie dowieźć z punktu A do punktu B.

Niezależnie od tego czy kochasz auta i szukasz naprawdę wyjątkowej sztuki, czy jesteś w tym temacie totalnym laikiem i nie wiesz, jakie auto wybrać, proces który musisz przejść jest naprawdę podobny. Co prawda tym pierwszym, serce i motoryzacyjna duma nieco utrudniają zadanie, a tym drugim brak znajomości tematu utrudnia rozpoczęcie działania. Obie grupy mają jednak identyczne oczekiwanie: kupić dobrze. Zobacz 5 kroków, które musisz przejść, jeśli rozważasz zakup samochodu.

Etap 2: Zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu, co dalej?

Rozważyłeś wszystkie za i przeciw z etapu pierwszego. Nie wybierasz nowego auta, masz określoną metodę finansowania i założony budżet. Tak naprawdę zostało zacząć teoretycznie najprzyjemniejszą część. Poszukiwania, oględziny i podjęcie decyzji o zakupie konkretnego egzemplarza. Teoria zawarta w kilku słowach powyżej, w praktyce okazuje się najtrudniejszą częścią. Przez walkę z samym sobą, kompromisami, ogromem ofert, stereotypami, podróżami w tą i z powrotem, przez czas potrzebny na udany zakup, aż po walkę z częścią nieuczciwych sprzedawców. Na szczęście nie musisz być jednocześnie detektywem, psychologiem i mechanikiem, jeśli tylko zapoznasz się z 7 krokami, które musisz przejść, aby dobrze kupić wybrany model używanego samochodu.

Etap 3: Kupiłeś używany samochód, pierwsze kroki po zakupie:

Ostatnia część to formalności. Nieważne czy auta szukałeś przez pół roku, czy trafiłeś na ten właściwy moment i znalazłeś go z dnia na dzień. W najlepszym wypadku czeka Cię jeszcze odrobina formalności. Najlepiej załatwić je od razu, tuż po zakupie. Unikniesz dodatkowych wątpliwości i mam nadzieję, będzie Ci dane doświadczyć satysfakcji z zakupu. A to naprawdę przyjemne uczucie, móc pochwalić się (przed samym sobą!), że udało się uniknąć kłopotów i stereotypy rządzące naszym rynkiem motoryzacyjnym nie stanęły Ci na drodze. Jest co najmniej kilka wariantów zakupu auta używanego, związanych z tym działań i dokumentów. Zapoznaj się z 7 krokami, które sprowadzą formalności po zakupie używanego samochodu do minimum.

Powiązane artykuły