Zdecydowałeś, że to właśnie ten. Nie ma już odwrotu i kupujesz samochód, który mam nadzieję wcześniej sprawdziłeś i zweryfikowałeś. Jeśli nie, to koniecznie odsyłam Cię do punktu pierwszego: Jak dobrze kupić używany samochód?

Z Twojej strony potrzeba niewiele. Jeśli jesteś obywatelem RP to po auto wyruszasz z dowodem osobistym. To tyle po Twojej stronie. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w ten wydrukowany materiał i mieć go pod ręką przy finalizacji umowy. Większa odpowiedzialność spoczywa na sprzedającym. Nie każdy przypadek jest identyczny, dlatego rozróżnię dwie główne sytuacje:

A: Zakup auta zarejestrowanego w Polsce: jakie dokumenty musisz otrzymać?


  • umowa sprzedaży/zakupu samochodu (pobierz wzór umowy) LUB faktura

Umowa, do pobrania powyżej, zapewnia spokojny sen i bezpieczny zakup auta. Łatwa forma do wypełnienia lub wydrukowania.

  • dowód rejestracyjny z pieczątką świadczącą o aktualnym badaniu technicznym

Porównaj numer VIN z dowodu z numerem VIN nadwozia auta. Zaoszczędzisz mnóstwa kłopotów. Brak ważnego badania technicznego (aktualnej pieczątki) uniemożliwia powrót na kołach.

  • ubezpieczenie samochodu/dowód zawarcia aktualnej polisy OC

W Polsce nie ma możliwości, aby nie opłacać składek ubezpieczeniowych. Grożą za to gigantyczne kary finansowe. W związku z tym auto, które jest już zarejestrowane w Polsce, musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Bez niego nie wrócisz autem na kołach. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zawarł ubezpieczenie w dniu zakupu auta. U każdego ubezpieczyciela jest taka możliwość.

  • karta pojazdu (każde auto zarejestrowane po 1999 roku ją posiada)

Brązowa książeczka wielkości paszportu. Posiada ją każde auto zarejestrowane w Polsce po 1999 roku.

B: Zakup auta niezarejestrowanego w Polsce


Przed Tobą dopiero droga prowadząca do wydania pierwszego polskiego dowodu rejestracyjnego. To na kupującym spoczywa obowiązek dokonania wszelkich opłat związanych ze sprowadzeniem auta. I nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Niestety nagminną praktyką jest próba przerzucania kosztów urzędowych na kupującego.

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby sprawnie kupić i zarejestrować auto z zagranicy?

  • umowa kupna/sprzedaży samochodu (pobierz wzór) LUB faktura

Czyli formalizacja zakupu z aktualnym właścicielem. Podpisz ją z osobą, która przed Tobą siedzi, a nie np. z niemieckim właścicielem, którego nie poznałeś. Dlaczego? Bo inaczej sporo ryzykujesz. Sprzedawca nie tylko umywa ręce od opłacenia podatku od otrzymanej kwoty, ale również nie odpowiada za wady prawne i techniczne samochodu. Umowę podpisuj tylko z realną osobą, z którą finalizujesz transakcję.

  • tłumaczenie umowy z kraju zakupu auta i tłumaczenie dowodu rejestracyjnego

Tłumaczenie dokumentów z kraju pochodzenia auta jest niezbędne, aby móc zarejestrować je w urzędzie komunikacji.

  • potwierdzenie dokonania opłaty akcyzowej
  • potwierdzenie dokonania opłaty recyclingowej (500 zł)
  • oryginał odprawy celnej (np. auto z USA) lub stosowany zapis z jej numerem, miejscem i datą na fakturze zakupu (jeśli sprzedający prowadzi legalny handel samochodami)

Bez powyższych dokumentów nie rozpoczniesz procesu rejestracji samochodu! Jeśli nie dostałeś kompletu dokumentów jak powyżej, to część formalności i kosztów zostaje przerzucona na Twoją stronę.

Z dokumentami kierujesz się do urzędu komunikacji, gdzie dostaniesz tymczasowy dowód rejestracyjny i  tablice (czerwone). Z nimi udajesz się na badanie techniczne na dowolną stację kontroli pojazdów i ubezpieczasz pojazd. W terminie do 30 dni będzie na Ciebie czekał stały dowód rejestracyjny i tablice. Odbierzesz je, jeśli posiadasz aktualne ubezpieczenie i badanie techniczne.

Czytaj dalej: Umowa czy faktura: wzór umowy na udany zakup samochodu

Powiązane artykuły